Kimler Drone Çekimi Yaptırmalı?

Kimler Drone Çekimi Yaptırmalı?

 

Drone çekimini yaptırması gerekenler genellikle güvenlik sorunu yaşayan kişiler. Drone, insansız hava aracı olarak tanımlanır. Uzaktan kumanda ve yazılımsal yöntemler ile kolaylıkla yönlendirilir.  Havadan görüntüleme esnasında pilot gideri ve helikopter masrafı olmadığından dolayı askeri kontrol mekanizmalarını kolaylaştırır. Ancak günümüzde havadan çekim yaygınlaşmaya başladı. Emlak tanıtımları olmak üzere otel çekimlerinde ve düğün çekimlerinde de dronelar kullanılıyor. Ayrıca hobi amaçlı da kullanılmaya devam ediyor.

Türkiye’de Drone Kullanma Şartları

Drone ilk çıktığında herkes serbestçe kullanabiliyordu. Ancak birtakım suistimaller yapıldığından dolayı devlet bu konuya yasal bir düzenleme getirdi. Drone Yasası 2018 kurallarına göre İHA’lar, kapalı mekanda kullanılanlar ve yere bağlı olan kalkış özelliği 500 gr’dan daha az olan İHA’lar hariç olarak tüm İHA’lar mevzuata uymak zorunda.

Drone Uçurmanın Yasak Olduğu Alanlar: SGHM’nin izni olmadan İHA’ların uçuşuna kapalı olan birtakım alanlar bulunur. Drone uçurma kuralları kapsamında;

  • Yerleşim alanlarında Drone uçurmak için izin alınması gerekiyor.
  • Hava limanlarına 9 km mesafedeki alanlarda drone uçurmak yasak.
  • Yasak, tehlikeli ve tahditli alanlarda da havacılık bilgi yayındaki kurallar baz alınarak drone kullanımı yasaklandı.
  • NOTAM olarak ilan edilen sahalarda da uçuş yapılması yasak olarak bildirildi.
  • Devlete ait kurum ve kuruluşlara yakın bölgelerde izinsiz drone uçuşu cezalandırılır.

Drone Uçurma İzni ve Kaydı Nasıl Yaptırılır?

 Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanmış olan talimatla beraber Türkiye’de drone kullanıcıları adına kayıt zorunluluğu başladı. Drone Çekimi için Kalkış ağırlığı 500 gr ve 25 kg arasında olan droneler ve droneları kullanacak olan kişilerin internet kayıt sistemine giriş yapması gerekiyor. Drone uçurma izni nereden alınır diye merak edenler için;

  • İha.shgm.gov.tr adresine erişim sağladıktan sonra açılan ekran üzerindeki ilgili alana adınızı, soyadınızı, e-posta bilgilerinizi girerek şifre oluşturun.
  • Tüm bilgileri girdikten sonra kayıt ol butonuna tıklayın. Ardından e-posta adresinize gelen doğrulama linkini tıklayın.
  • Hesabım bölümündeki kişisel bilgilerim bölümünü de doldurarak fotoğrafınızı ekleyin.

Bilgiler sisteme girildikten sonra İHA Kayıt Sistemi kayıtlarınızı onaylamak için bekletir. Onaylandıktan sonra sertifika ve drone bilgilerinizi ekleyebilirsiniz. Drone kullanımı yasaklandı bilgisinden sonra kayıt olunması zorunlu hale geldi.

Referanslarımız


Biriz Medya, sektörlerinin öncü kurum ve markaları için tüm iş süreçlerine katkı sağlayan, yaratıcı videolar hazırlıyor

HEMEN TEKLİF AL


Sizin için en uygun teklife anında ulaşmak için formu hemen doldurun.


Biriz Medya | Reklam Ajansı


Tamam

Kapat


HEMEN TEKLİF AL


Sizin için en uygun teklife anında ulaşmak için formu hemen doldurun.